בית הספר שהופך ליער מאכל

לא כל יום יוצא לנו להגשים חלום, אבל הפיכת בית ספר שלם ליער מאכל אחד גדול? זה באמת חלום שמתגשם

כבר הובלנו פרויקטים חינוכיים-אקולוגיים רבים שהוקמו בחלק קטן מהמוסד החינוכי, או לא רחוק ממנו. ראינו כמה הטבע מיטיב עם ילדים בכל הגילאים, גם כשהוא במנות קטנות, וקיווינו להזדמנות להעניק לילדים טבע במנות גדושות ומלאות. 

והנה, מדרום נפתחה הטובה ובית ספר ניצן הוא בית הספר הראשון בישראל שהופך את עצמו ליער מאכל, תוך שילוב של כיתות חוץ חדשות ושיתוף התלמידים בתהליך.

הם לא רק ילמדו מה זאת סוקצסיה ואיך נוצר יער, אלא גם יראו את זה מול עיניהם. לא רק יקראו על פטריות, אלא יוכלו לראות מה זאת מיקוריזה בקרקע העשירה שתחת רגליהם.

זאת הזדמנות אדירה לילדים ללמוד על תהליכים בטבע ממש מחוץ לדלת, ולהסיק מסקנות על העולם שסביבם – בין אם במסגרת שיעור או בהפסקה. ומשחק בצל ובין עצים נעים הרבה יותר מהשמש הקופחת או הגשם היורד. 

בזכות היער שיעטוף אותם אפשרויות המשחק, המפגש והלמידה של התלמידים מתרבות ומתגוונות מאוד. החיבור הקרוב הזה לטבע ייטיב איתם בוודאות – המחקרים על הנושא בתחום החינוך מרובים, והניסיון שלנו בשטח מחזק אותם.

לאחר שנקים את התשתית, הילדים ייקחו חלק בהקמת היער וינטעו את העצים באירוע מיוחד. הם יונחו איך לשמור על היער, ויעזרו לתחזק אותו. הפיכת בית הספר ליער מאכל יכולה להנחיל לילדינו גם חיבור קרוב לטבע, גם הבנה טובה יותר של העולם וגם כבוד למורכבות וחשיבות המערכות האקולוגיות סביבנו.

אנחנו מאמינות ומקווים שבעתיד כל בתי הספר ייראו ככה. הרי אנחנו לא נפרדים מהטבע, אלא חלק ממנו, גם כשאנחנו יושבים בבניין עם מיזוג. אך טבעי שהמקום בו אנחנו לומדים על העולם ישקף את זה. 

ואחת לחודש נשלח לכם סרטונים ומאמרים על יערות מאכל,

הכשרות מרתקות ואירועים מיוחדים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *