ניתוח מגזרים קונספט

ניתוח מגזרים לקראת תכנון יער מאכל

רוצים לתכנן את יער המאכל שלכם אבל לא יודעים מאיפה להתחיל?
טוב שאתם פה, זה מה שאנחנו עושים לפרנסתנו.
במאמר זה נציג בפניכם כלי מאוד חשוב שבו אנו משתמשים בתכנון יער מאכל – ניתוח מגזרים.
זהו כלי שניתן וכדאי להשתמש בו בכל תכנון של תא שטח ואנחנו ממליצים לכם להכיר ולהתנסות בו כמה שיותר!
אז קדימה, בואו נתחיל.

מערכת אקולוגית היא דבר מורכב, ולכן תכנון של מערכת אקולוגית זה בגדר מלאכה הדורשת חשיבה וניתוח רב מערכתי. זהו למעשה תכנון שלוקח בחשבון מספר מערכות שונות לכדי מכונה אחת שעובדת יחד.
קחו כדוגמא את גוף האדם – זוהי מערכת המורכבת מאיברים שונים המבצעים פונקציות שונות בגופינו. כל אחד מהאיברים הוא חלק משרשרת של תהליכים בתוך מערכת. לדוגמא, הלב הוא חלק ממערכת הדם, המוח הוא חלק ממערכת העצבים וכך הלאה.
הגוף שלנו יודע לאסוף את כל המערכות המורכבות הללו לכדי מכונה אחת, רקמה חיה שעובדת יחד.
זה בדיוק היופי בתכנון רב מערכתי של יערות מאכל ומשקים יצרנים, יצירה של סינרגיה בין מספר רב של רכיבים ומערכות מועילות לכדי מכונה שעובדת כמקשה אחת.

כדי להתחיל תכנון נדרשת התבוננות, וכמה שיותר יותר טוב. לאחר שהתבוננו תקופה, אנחנו מתחילים לאסוף נתונים על האתר המתוכנן. אחת השיטות לסדר את המידע שאספנו בצורה בהירה לעין נקראת ניתוח מגזרים (Sector Analysis). ניתוח מגזרים מתייחס לחלוקת השטח על פי תנועה של אנרגיה המגיעה מחוץ לאתר ועוברת דרכו.

ניתוח אתר

אנרגיות מועילות ומגבילות

אנחנו מחלקים את המידע בניתוח המגזרים השונים ל"אנרגיות מגבילות" – כלומר כאלה הדורשות התייחסות אחרת יגבילו את כושר הנשיאה באתר.
למשל חגורת קרה בחלק מהשטח, רוח מזרחית חזקה מאוד, רעש מכיוון מסויים באתר (בצמוד לשכנים רעשנים, מבני תעשיה וכו'..) ריח שמגיע מכיוון מסויים (בצמוד לאתר פסולת או תעשיה מזהמת כמו לולים ורפתות).
הקטגוריה השניה היא "אנרגיות מועילות" – כלומר כאלה שאני רוצה לנתב אל תוך השטח ולהשתמש בהן, למשל רוח בריזה ימית מערבית. בנוסף –  נוף יפה לכיוון מסויים נרצה להשאיר פתוח ללא חסימה ואזורים בהם קרינת השמש מלאה לאורך כל השנה.
דוגמאות לאנרגיות כאלה ניתן למצוא על ידי איסוף מידע באטלס אקלימי, תשאול מקומיים וכמובן התבוננות ונוכחות באתר עצמו.

בעת ניתוח מגזרים המתכנן יכול להגיב בשלושה אופנים לכל אחד מסוגי האנרגיות העוברות דרך השטח:
לבלום, לנתב או לפתוח. את הפעולות הללו אנחנו עושים בשפת התכנון ללא מילים, אלא על ידי שימוש בתבנית (Pattern) הנכונה במגזר הנכון.
למשל כאשר מגיעה רוח חזקה ואני רוצה לנתב אותה אשתמש בתבנית ספירלית, וכך ניתן להניע את הרוח החזקה בתוך ספירלה וזו פוחתת אט אט במהלך זרימתה בתבנית. דרך נוספת להחליש אותה היא על ידי שימוש בתבנית קעורה המסיטה את הרוח ל2 צדדים שונים ובכך מפצלת את האנרגיה שמגיעה.
המטרה היא תמיד להאט, לפזר ולהטמיע את האנרגיה שעוברת דרך השטח. לתפוס ולאגור כל טיפת מים שעוברת בשטח, כל קרן אור שנופלת על קרקע וכל משוב רוח קל שעובר דרך השטח.

תכנון מגזרי אקלים

מקור איכותי לאיסוף נתונים הוא האטלס האקלימי של השירות המטאורולוגי בישראל.
 https://ims.gov.il/he/ClimateAtlas

בהמשך לתכנון מונחה מגזרים אקלימים, יוצרים הלימה לתכנון צמחייה מפורט, מיקום אלמנטים ומתקנים שונים באתר על פי חלוקה לאזורי שימוש ומדדים של אינטנסיביות תחזוקה.

אנחנו מזמינים אתכם לחקור ולהעמיק בכלי של ניתוח מגזרים על ידי נוכחות ותחושה בשטח שלכם שנתמך על ידי איסוף נתונים כמותיים ממקורות מידע שונים, כך תבטיחו יעילות ונוחות בפעולות הפיתוח העתידיות של האתר.

ניתן לפנות אלינו לתהליך תכנון מלא לאתר שלכם אשר לוקח בחשבון את המשתנים האקלימים ויוצר פתרונות אקולוגים חדשניים העונים על אילוצי השטח וצרכי הלקוח במשולב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.