מה זה יער מאכל? המדריך המלא

במאמר הזה נענה על השאלה – מה זה יער מאכל? נעמוד על מקורו, מאפייניו ויתרונותיו.

יער מאכל הוא מערכת אקולוגית מעשה ידי אדם, המחקה מבנה של יער טבעי. הוא מכיל מגוון גדול של צמחי מאכל, תבלין ומרפא. הצמחים בו נשתלים במספר רב של שכבות, כך שיתמכו אחד בשני וישגשגו שנים רבות.

הקמת יער מאכל דורשת ידע מקצועי רחב באקולוגיה, אגרונומיה, עיצוב נוף ובוסתנאות.

זאת על מנת לענות על 3 מטרות מרכזיות:

1. שיקום אקולוגי

יער המאכל בונה קרקע פורייה, תורם לשיקום מחזור המים הטבעי ומונע סחף קרקע. הוא גם יוצר מרחבי מחייה למגוון חיות בר, מאחסן כמויות גדולות של פחמן, משמר מיני צמחים מקומיים ומאזן טמפרטורות קצה. לכן הוא אחד הפתרונות הישימים הזמינים לנו כדי להתמודד עם משבר האקלים. 

2. גידול מזון

ביער המאכל משולב מגוון גדול של צמחי מאכל – עצי פרי, אגוזים, שיחי תבלין, ירקות, עלים ושורשים לכל עונות השנה. הוא יכול להוות מרכיב משמעותי בתזונה של המשפחה או הקהילה שמטפלת ביער.

3. יצירת מרחב אנושי מיטיב

לצד בעלי החיים והצמחים, יער המאכל הוא מרחב נוח ויפה עבור האנשים שמשתמשים בו. בין אם זאת משפחה, קהילה או בית ספר. אפשר לשלב בו שבילי הליכה, פינות ישיבה, מתקני משחק טבעיים ובעצם כל דבר שנבחר.

יער מאכל הוא הביטוי האולטימטיבי של גישת הפרמקלצ'ר, גישה הוליסטית לתכנון שטחים, השואבת השראה מיערות וחורשים טבעיים.

הוא משלב שיקום ושימור אקולוגי, גידול מזון אורגני ועיצוב נוף.

תכנון יער כזה יתייחס למורכבות המערכות האקולוגיות, ולקשרי הגומלין בין היצורים החיים בהן, מתוך הבנה שהכל קשור בהכל – אנשים, צמחים, חיות, אדמה.

הוא נועד להניב פרי מגוון, להעניק מרחב טבעי נעים ובסופו של דבר להפוך למערכת מבוססת המקיימת את עצמה גם ללא התערבות אדם. מטרתה של גישה זו היא להיטיב עם החיים באשר הם, וליצור עולם מאוזן והרמוני.
 

זה חדש?

ישנם יערות מאכל בני אלפי שנים באיזורים טרופיים, אך הם הותאמו לאקלים ממוזג רק במאה ה-20 ע"י אנשי החקלאות המקיימת (פרמקלצ'ר), ורק אז זכו לשם מקצועי מוכר.

החקלאות המקיימת עוסקת בהבנת וחיקוי מערכות אקולוגיות בכלים מדעיים, בשילוב הפרקטיקות החקלאיות המסורתיות שאפיינו את היערות בני אלפי השנים ברחבי העולם.

במהלך העשורים האחרונים קמו מאות יערות מאכל מסביב לגלובוס – באירופה, צפון אמריקה, אוסטרליה, יפן, ניו-זילנד, הודו ועוד רבים.

יער המאכל הראשון בישראל הוקם בקדרון ב-2011, על ידי מייסדי ריפורסט.

אז זה בוסתן?

הרבה אנשים תוהים מה ההבדל בין יער מאכל לבוסתן. 

לכן הכנו את המאמר הזה שעומד על ההבדלים יותר לעומק.

בקצרה: בוסתן מתאר מטע עצים מגוון. שטח אדמה שעליו נטועים עצי פרי – בדרך כלל בשורות. 

יער מאכל, לעומת זאת, מתאר מערכת אקולוגית שלמה שעצי הפרי הם רק חלק ממנה.   חלק משמעותי אמנם, אך זה לא הכל. 

אנו מסתכלים על כל שטח בראייה אקולוגית, ולכן משלבים בתוך היער צמחים מגילדות שונות. לכל גילדה תפקיד בבריאות ובקיימות של המערכת.

קראו עוד על גילדות של צמחים כאן

איך נראה תכנון של יער מאכל?

בתכנון היער ובאופן תחזוקתו, נשתמש בדפוסים ותבניות הקיימים במערכות אקולוגיות טבעיות. לדוגמה:

מעגל חומר סגור – בטבע אין פסולת. כל מרכיב במערכת האקולוגית הוא בעל תפקיד וחשיבות. על מנת לשמור על פוריות הקרקע לאורך זמן אנו שואפים למחזר את חומרי ההזנה בתוך המערכת עצמה.

לכן, ביער מאכל אנו לא מפנים את הגזם או את העשבייה – אלא קוצרים אותה ונותנים לה ליצור חיפוי קרקע.

חיפוי הקרקע יוצר בית גידול עבור מיקרו אורגניזמים הגורמים לחומרי ההזנה לשוב ולהיות זמינים עבור הצמחים. כך נוצר מעגל חומר סגור שיוצר מערכת בת קיימא.

שימור מים – הבסיס לחיים הוא המצאות של מים זמינים. במדינת ישראל עלינו לשים דגש מיוחד על נושא המים ולוודא שיש שימוש מושכל וראוי במי הגשמים היורדים במס' אירועים קטן במהלך החורף.

תכנון משמר נגר הוא חלק אינטגרלי מתכנון יער מאכל, ובכך יערות מאכל עוזרים לשקם את מחזור המים ולשמר אותם בקרקע.

לימן ביער מאכל קדרון
 

בניית קרקעביער מאכל אנחנו רוצים לבנות קרקע כמו שהיא נבנית בטבע. משכבות על שכבות של חומר אורגני אשר מתפרק וחוזר לאדמה על ידי מיקרואורגניזמים.

כך נוצרת שכבה אדמה חיה ונושמת שמבטיחה פוריות ובריאות שרק עולה עם השנים. בנוסף, כאשר הקרקע מאוזנת מבחינה ביולוגית העמידות בפני מזיקים ומחלות משתפרת לאין שיעור.

תכנון צמחייה בגילדות ובשכבות כמו בטבע, ביערות מאכל אנו משתמשים במגוון גדול של צמחים ממשפחות בוטניות שונות. שילוב הצמחים יוצר עמידות ובריאות שכן לכל צמח יש תפקיד, ממש כמו איברים בגוף.

יש צמחים שתפקידם הוא לטייב את הקרקע, כאלה שתפקידם למשוך מאביקים או טורפים טבעיים למזיקים, כאלה שמטרתם ליצור נישות עבור בעלי חיים ועוד. 

נשלב ביחד צמחי א"י, עצי פרי, שיחי תבלין ומרפא, רב שנתיים לצד חד שנתיים.              בנוסף, השתילה היא בשכבות של צמחייה, ממש כמו ביער טבעי.

למאמר המלא על תכנון גילדות ביער מאכל לחצו כאן

יער המאכל בקדרון, כ-5 שנים לאחר שהוקם על שטח חקלאי ריק

היתרונות

ביער מאכל, אנחנו יכולים להנות מאוכל מגוון שגדל לאורך כל ימות השנה בצורה טבעית, ללא ריסוסים ודשנים כימיים. אנחנו יכולים להרגיש שאנחנו בטבע, ולהנות מכל מה שהוא יכול להציע לנו, אפילו אם אנחנו בתוך העיר או באמצע היישוב.

כמו כן, זהו מרחב המזמן מפגש בין אנשים ויצירה משותפת ומאפשר לילדים חוויות שפעם היו מובנות מאליהן והיום הופכות ליקרות המציאות. 

תותי עץ ופיטנגו
ילד ביער מאכל אוכל ענבים

דמיינו לעצמכם את הרגע בו אתם צועדים לתוך יער ירוק עם מגוון צמחים: עצי פרי, צמחי בר, צמחי נוי פורחים, שיחי תבלין ומרפא. אתם חשים באוויר הנעים והקריר בצילם של העצים, נהנים מציוץ הציפורים, מניחוח הפרחים, מהשקט ומטעמו הנהדר של פרי שנקטף ממש עכשיו. זו החוויה כשנכנסים ליער מאכל, שלאנשים רבים מזכירה כניסה לגן עדן.

סוגי יערות מאכל

יערות מאכל הם לא מקשה אחת, הם מוקמים בתנאים שונים ולמטרות שונות. הנה כמה מסוגי השימוש העיקריים ביער מאכל:

יער מאכל תיירותי

יערות מאכל כפלטפורמה ייחודית ליוזמות עיסקיות שונות בתחום החינוך, התיירות, הפנאי והנופש. כך יער המאכל מקיים לא רק סביבתית, אלא גם כלכלית.

יער מאכל משפחתי

יערות אלה מוקמים בחלקות חקלאיות פרטיות במושבים.
גודלם נע בין דונם וחצי ל-40, והמאפיינים שלהם משתנים בהתאם לתנאי השטח ומטרות היער, כפי שהוגדרו על ידי בעלי השטח.
 
ישנם יערות מאכל משפחתיים שנועדו קודם כל לספק את תצרוכת האוכל הנחוצה למשפחה, יש כאלה המתוכננים לפני הכל כמקום בילוי ייחודי המשקם את הטבע ומשולב בו.
ישנן גם משפחות המוסיפות חלקת אגרופורסטרי למטרות מכירה בהיקף קטן.
כל יער והמאפיינים שלו, כל יער ומטרותיו.
 

יער מאכל קהילתי

יער מאכל קהילתי מהווה תפיסה חדשנית בעיצוב הנוף של השטחים הציבוריים הפתוחים בעיר – המשלבת טבע, חקלאות, חינוך וקהילה ומהווה חלק אינטגרלי מרקמת היער העירוני.

מעל ל-90% מהאנשים חיים היום בעיר. התושבים מחפשים להנות מכל היתרונות שהחיים האורבניים מציעים להם, ולמזער את החסרונות.  

נגישות לטבע, אורח חיים בריא וחיי קהילה הם ערכים חשובים שברצוננו למצוא להם את המענה הטוב ביותר. בכל יישוב עירוני קיימים שטחים ציבוריים פתוחים (שצ"פים) לא מנוצלים, אשר בפיתוח וניהול חכם יכולים להוות מנוע צמיחה לקהילה.

קולאז׳ תמונות של אנשים מקימים יער מאכל קהילתי

רוצה להקים יער מאכל קהילתי דרך העירייה או המועצה שלך? כתבו לנו ונשתדל לעזור

כל המספרים אודות עלות הקמת יער מאכל נמצאים בקישור הזה.
המחיר של יער נקבע על פי פרמטרים רבים מאוד, כשכל אחד מהם משפיע מאוד על היקף תקציב הפרויקט.

לדוגמה: מחיר של שתיל עץ פרי בוגר יכול לעלות כמה מאות שקלים. שתיל צעיר עולה כמה עשרות. כשמכפילים בכמה מאות שתילים זה יוצר הפרש עצום במחיר.

אלמנטים נוספים שמשולבים ביער מאכל, כמו – שבילים, פינות ישיבה וסוכות משפיעים גם הם על המחיר.

מרכיבים שקיימים (כמעט) בכל יער מאכל ויש לקחת בחשבון את עלותם משתנה:

  • עבודות עפר לשימור מי נגר
  • מערכת השקיה לעצים (לפחות לשנים הראשונות)
  • שתילים וזרעים
  • קומפוסט
  • מצע חיפוי רסק גזם
  • מצע חיפוי לשבילים
  • פינות ישיבה, ספסלים ופינות שהייה שונות מחומרים טבעיים

להעמקה נוספת, מוזמנים ומוזמנות להאזין לפרק מתוך הפודקאסט יערות מאכל בע"מ:

הפרק זמין גם בספוטיפיי ובכל פלטפורמות הפודקאסטים.

תרצו ללמוד עוד?

לחצו על כל אחד מהמאמרים כאן למטה, והמשיכו להעמיק את הבנתכם ביערות מאכל.

בהצלחה!

יער מאכל בבית הספר

בית הספר שהופך ליער מאכל

לא כל יום יוצא לנו להגשים חלום, אבל הפיכת בית ספר שלם ליער מאכל אחד גדול? זה באמת חלום שמתגשם https://youtu.be/pbaVxQyjRKU כבר הובלנו פרויקטים חינוכיים-אקולוגיים

קרא עוד »

החווה המשפחתית של אמיר וניקול

אמיר וניקול עלו לישראל מקנדה, ואחרי שנים של עבודה מול מסך מחשב חיפשו דרך להתקרב לאדמה ולהתחבר מחדש לטבע. מאחורי החווה המשפחתית הקטנה שהם יוצרים,

קרא עוד »

הקמנו יער חדש בדרום

https://youtu.be/lfmXkL0zOMQ הסיפור מאחורי הקמת היער הזה מתחיל במשפחה אוהבת טבע וטיולים, שרצתה פינת טבע משלה מחוץ לבית. מרחב להירגע ולהיטיב. עם עצמם, עם הסביבה ועם

קרא עוד »
יערות מאכל בע"מ

יערות מאכל בע"מ – פרק 5

יש לך חלום להקים יער מאכל, אבל איך לגשת לזה? בהנחה שיש לך קרקע, תכנון הוא נקודת ההתחלה המומלצת.  תכנון נכון הוא קריטי להצלחתו של

קרא עוד »

ואחת לחודש נשלח לכם סרטונים ומאמרים על יערות מאכל,

הכשרות מרתקות ואירועים מיוחדים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *