מה זה יער מאכל? המדריך המלא

המונח יער מאכל צמח מתוך עולם החקלאות המקיימת, העוסקת בהבנת וחיקוי מערכות אקולוגיות בשילוב פרקטיקות חקלאיות מוכחות.

יער מאכל מבטא גישה הוליסטית לתכנון שטחים, השואבת השראה מיערות וחורשים טבעיים. הוא משלב שיקום ושימור אקולוגי, גידול מזון אורגני ועיצוב נוף.

תכנון יער כזה יתייחס למורכבות המערכות האקולוגיות, ולקשרי הגומלין בין היצורים החיים בהן, מתוך הבנה שהכל קשור בהכל – אנשים, צמחים, חיות, אדמה.

יער מאכל נועד להניב פרי מגוון, להעניק מרחב טבעי נעים ובסופו של דבר כמעט לתחזק את עצמו. מטרתה של גישה זו היא להיטיב עם החיים באשר הם, וליצור עולם מאוזן והרמוני.

ההבדל בין יער מאכל לבוסתן

הרבה אנשים תוהים מה ההבדל בין יער מאכל לבוסתן. ובכן, בוסתן מתאר מטע עצים מגוון. שטח אדמה שעליו נטועים עצי פרי – בדרך כלל בשורות. 

יער מאכל, לעומת זאת, מתאר מערכת אקולוגית שלמה שעצי הפרי הם רק חלק ממנה.   חלק משמעותי אמנם, אך זה לא הכל. 

אנו מסתכלים על כל שטח בראייה אקולוגית, ולכן משלבים בתוך היער צמחים ממשפחות שונות שיש להם תפקיד בבריאות ובקיימות של המערכת. 

אם יש ברשותך בוסתן עצי פרי או שטח חקלאי אחר שתרצו להסב ליער מאכל –                  אנו יכולים לעזור!  צרו איתנו קשר

יער מאכל מחקה את הטבע

בתכנון היער ובאופן תחזוקתו, נשתמש בדפוסים ותבניות הקיימים במערכות אקולוגיות טבעיות. לדוגמה:

מעגל חומר סגור – בטבע אין פסולת. כל מרכיב במערכת האקולוגית הוא בעל תפקיד וחשיבות. על מנת לשמור על פוריות הקרקע לאורך זמן אנו שואפים למחזר את חומרי ההזנה בתוך המערכת עצמה.

לכן, ביער מאכל אנו לא מפנים את הגזם או את העשבייה – אלא קוצרים אותה ונותנים לה ליצור חיפוי קרקע.

חיפוי הקרקע יוצר בית גידול עבור מיקרו אורגניזמים הגורמים לחומרי ההזנה לשוב ולהיות זמינים עבור הצמחים. כך נוצר מעגל חומר סגור שיוצר מערכת בת קיימא.

שימור מים – הבסיס לחיים הוא המצאות של מים זמינים. במדינת ישראל עלינו לשים דגש מיוחד על נושא המים ולוודא שיש שימוש מושכל וראוי במי הגשמים היורדים במס' אירועים קטן במהלך החורף.

תכנון משמר נגר הוא חלק אינטגרלי מתכנון יער מאכל, ובכך יערות מאכל עוזרים לשקם את מחזור המים ולשמר אותם בקרקע.

לימן ביער מאכל קדרון
 

בניית קרקעביער מאכל אנחנו רוצים לבנות קרקע כמו שהיא נבנית בטבע. משכבות על שכבות של חומר אורגני אשר מתפרק וחוזר לאדמה על ידי מיקרואורגניזמים.

כך נוצרת שכבה אדמה חיה ונושמת שמבטיחה פוריות ובריאות שרק עולה עם השנים. בנוסף, כאשר הקרקע מאוזנת מבחינה ביולוגית העמידות בפני מזיקים ומחלות משתפרת לאין שיעור.

יער מאכל קהילתי סן דייגו

תכנון צמחייה בגילדות ובשכבות כמו בטבע, ביערות מאכל אנו משתמשים במגוון גדול של צמחים ממשפחות בוטניות שונות. שילוב הצמחים יוצר עמידות ובריאות שכן לכל צמח יש תפקיד, ממש כמו איברים בגוף.

יש צמחים שתפקידם הוא לטייב את הקרקע, כאלה שתפקידם למשוך מאביקים או טורפים טבעיים למזיקים, כאלה שמטרתם ליצור נישות עבור בעלי חיים ועוד. 

נשלב ביחד צמחי א"י, עצי פרי, שיחי תבלין ומרפא, רב שנתיים לצד חד שנתיים.              בנוסף, השתילה היא בשכבות של צמחייה, ממש כמו ביער טבעי.

חברת צומח ביער מאכל

היתרונות של יער מאכל

ביער מאכל, אנחנו יכולים להנות מאוכל מגוון שגדל לאורך כל ימות השנה בצורה טבעית, ללא ריסוסים ודשנים כימיים. אנחנו יכולים להרגיש שאנחנו בטבע, ולהנות מכל מה שהוא יכול להציע לנו, אפילו אם אנחנו בתוך העיר או באמצע היישוב.

כמו כן, זהו מרחב המזמן מפגש בין אנשים ויצירה משותפת ומאפשר לילדים חוויות שפעם היו מובנות מאליהן והיום הופכות ליקרות המציאות. 

תותי עץ ופיטנגו
ילד ביער מאכל אוכל ענבים

דמיינו לעצמכם את הרגע בו אתם צועדים לתוך יער ירוק עם מגוון צמחים: עצי פרי, צמחי בר, צמחי נוי פורחים, שיחי תבלין ומרפא. אתם חשים באוויר הנעים והקריר בצילם של העצים, נהנים מציוץ הציפורים, מניחוח הפרחים, מהשקט ומטעמו הנהדר של פרי שנקטף ממש עכשיו. זו החוויה כשנכנסים ליער מאכל, שלאנשים רבים מזכירה כניסה לגן עדן.

אם אתם מתלבטים, נשמח לעזור לכם להחליט מה נכון בשבילכם – צרו איתנו קשר

דוגמאות ליערות מאכל

ברחבי העולם קיימים יערות מאכל רבים, חלקם עתיקים מאוד וחלקם חדשים. בארץ קמו עשרות יערות בעשר השנים האחרונות, הן בשטחים חקלאיים פרטיים והן בשטחים ציבוריים בערים וביישובים.

יער המאכל הראשון שהוקם בישראל הוא יער המאכל בקדרון, שהוקם על ידי מייסדי ריפורסט כמרכז למחקר ופיתוח של יערות מאכל ים תיכוניים בסתיו 2011.

מוזמנים לבקר ברשימת הפרויקטים של ריפורסט

יער מאכל משפחתי

במדינת ישראל בשנים האחרונות קיים משבר ממשי בעולם החקלאות. החקלאות הישראלית, שפעם פרנסה אלפי משפחות הולכת ונשחקת ומשפחות רבות נוטשות את החקלאות.

ועדיין, השטחים החקלאיים נשארים בבעלותן. מנגד, צפיפות האוכלוסיה עולה והעומס על שמורות הטבע הולך וגובר.

לכן הקמה של יער מאכל על שטח חקלאי היא פתרון מצויין, הנותן מענה לצורך העולה וגובר בפינות ירוקות שקטות, טבעיות ונעימות.

בעלי נחלות יכולים להשתמש ביער הפרטי שלהם למטרות אישיות, עסקיות או קהילתיות. רוצים להקים יער מאכל בחלקה החקלאית שלכם? כתבו לנו ונשמח לסייע בהכוונה

 

יער מאכל משפחתי על קרקע חקלאית פרטית

יער מאכל קהילתי

מעל ל-90% מהאנשים חיים היום בעיר. התושבים מחפשים להנות מכל היתרונות שהחיים האורבניים מציעים להם, ולמזער את החסרונות.  

נגישות לטבע, אורח חיים בריא וחיי קהילה הם ערכים חשובים שברצוננו למצוא להם את המענה הטוב ביותר. בכל יישוב עירוני קיימים שטחים ציבוריים פתוחים (שצ"פים) לא מנוצלים, אשר בפיתוח וניהול חכם יכולים להוות מנוע צמיחה לקהילה.

יער מאכל קהילתי מהווה תפיסה חדשנית בעיצוב הנוף של השטחים הציבוריים הפתוחים בעיר – המשלבת טבע, חקלאות, חינוך וקהילה ומהווה חלק אינטגרלי מרקמת היער העירוני.

רוצה להקים יער מאכל קהילתי דרך העירייה או המועצה שלך? כתבו לנו ונשתדל לעזור

קולאז׳ תמונות של אנשים מקימים יער מאכל קהילתי

יער מאכל תיירותי

יערות מאכל מהווים פלטפורמה ייחודית ליוזמות עיסקיות שונות בתחום החינוך, התיירות, הפנאי והנופש. בנוסף, אנחנו מאמינים כי ניתן לייצר מודלים יצרניים רווחיים של חקלאות יערנית, אשר משתשמשת בעקרונות של יער מאכל אך מיועדת למטרות של ייצור מסחרי.

חברת ריפוסרט משקיעה מאמצים בפיתוח המודלים האלה הנשענים על ניסיונות מוצלחים הקיימים ברחבי העולם ובארץ ומגדלת אתרי ניסוי למטרה זו. מוזמנים לבקר בפירוט על חלקות הניסוי שלנו.

ואם יש לכם קרקע והקמת יער מאכל תיירותי מעניינת אתכם – נשמח לענות לכל שאלה.

סיורים חינוכיים ביער מאכל

כל המספרים אודות עלות הקמת יער מאכל נמצאים בקישור הזה.
המחיר של יער נקבע על פי פרמטרים רבים מאוד, כשכל אחד מהם משפיע מאוד על היקף תקציב הפרויקט.

לדוגמה: מחיר של שתיל של עץ פרי בוגר יכול לעלות כמה מאות שקלים בעוד ששתיל צעיר עולה כמה עשרות שקלים. כשמכפילים בכמה מאות שתילים זה יוצר הפרש עצום במחיר.

כמו כן אלמנטים נוספים שמשולבים ביער מאכל כמו שבילים, פינות ישיבה וסוכות יכולים גם הם להשפיע מאוד על המחיר.

מרכיבים שקיימים (כמעט) בכל יער מאכל ויש לקחת בחשבון את עלותם משתנה:

  • עבודות עפר לשימור מי נגר
  • מערכת השקיה לעצים (לפחות לשנים הראשונות)
  • שתילים וזרעים
  • קומפוסט
  • מצע חיפוי רסק גזם
  • מצע חיפוי לשבילים
  • פינות ישיבה, ספסלים ופינות שהייה שונות מחומרים טבעיים
הקמת יער מאכל קהילתי בקיבוץ

 

רוצים ללמוד עוד?
היכנסו לבלוג שלנו! שם מתפרסם מאמר חדש כל חודש