מה זה יער מאכל? כל מה שחשוב לדעת על יערות מאכל

דמיינו לעצמכם את הרגע בו אתם צועדים לתוך יער ירוק עם מגוון צמחים: עצי פרי, צמחי בר, צמחי נוי פורחים, שיחי תבלין ומרפא. אתם חשים באוויר הנעים והקריר בצילם של העצים, נהנים מציוץ הציפורים, מניחוח הפרחים, מהשקט ומטעמו הנהדר של פרי שנקטף ממש עכשיו. זו החוויה כשנכנסים ליער מאכל, חוויה שאנשים רבים מתארים כ'גן עדן'.

טיול וקטיף משפחתי ביער

יערנות מאכל הינה גישה לתכנון שטחים השואבת השראה מיערות וחורשים. הגישה משלבת שיקום ושימור אקולוגי, גידול מזון אורגני ועיצוב נוף

הגישה צמחה מתוך עולם הפרמקלצ'ר, העוסק בהבנה וחיקוי מערכות אקולוגיות מתוך התבוננות ושילוב פרקטיקות חקלאיות עתיקות. 

זוהי גישה הוליסטית המתייחסת למורכבות המערכות הקיימות כיום, ולקשרי הגומלין בין היצורים החיים במערכת- מתוך ההבנה שהכל קשור בהכל. תכנון אקולוגי לוקח בחשבון את הצרכים של כל אלו שהם חלק מהמערכת- אנשים, צמחים, חיות, אדמה. 

 מטרתה של גישה זו היא להיטיב עם החיים באשר הם, וליצור עולם מאוזן והרמוני.   

תרנגול ביער מאכל

איך יער מאכל מחקה את הטבע?

בתכנון יער מאכל ובאופן תחזוקתו, נשתמש בדפוסים ותבניות הקיימים במערכות אקולוגיות טבעיות. לדוגמא:

 • מעגל חומר סגור – בטבע אין פסולת. כל מרכיב במערכת האקולוגית הוא בעל תפקיד וחשיבות. בנוסף, על מנת לשמור על פוריות הקרקע לאורך זמן אנו שואפים למחזר את חומרי ההזנה בתוך המערכת עצמה. לכן ביער מאכל אנו לא מפנים את הגזם או את העשבייה אלא קוצרים אותה ונותנים לה ליצור חיפוי קרקע. חיפוי הקרקע יוצר בית גידול עבור מיקרו אורגניזמים הגורמים לחומרי ההזנה לשוב ולהיות זמינים עבור הצמחים. כך נוצר מעגל חומר סגור שיוצר מערכת בת קיימא.
 • שימור מים – הבסיס לחיים הוא המצאות של מים זמינים. במדינת ישראל עלינו לשים דגש מיוחד על נושא המים ולוודא שיש שימוש מושכל וראוי במי הגשמים היורדים במס' אירועים קטן במהלך החורף. תכנון משמר נגר הוא חלק אינטיגרלי מתכנון יער מאכל ובכך יערות מאכל עוזרים לשקם את מחזור המים ולשמר אותם בקרקע.
לימן ביער מאכל קדרון
 
 • בניית קרקע – ביער מאכל אנחנו רוצים לבנות קרקע כמו שהיא נבנית בטבע. משכבות על שכבות של חומר אורגני אשר מתפרק וחוזר לאדמה על ידי מיקרואורגניזמים. כך נוצרת שכבה אדמה חיה ונושמת שמבטיחה פוריות ובריאות שרק עולה עם השנים. בנוסף, כאשר הקרקע מאוזנת מבחינה ביולוגית העמידות בפני מזיקים ומחלות משתפרת לאין שיעור.  
 • תכנון צמחייה בגילדות ובשכבות – כמו בטבע, ביערות מאכל אנו משתמשים במגוון גדול של צמחים ממשפחות בוטניות שונות. שילוב הצמחים יוצר עמידות ובריאות שכן לכל צמח יש תפקיד, ממש כמו איברים בגוף. יש צמחים שתפקידם הוא לטייב את הקרקע, כאלה שתפקידם למשוך מאביקים או טורפים טבעיים למזיקים, כאלה שמטרתם ליצור נישות עבור בעלי חיים ועוד. נשלב ביחד צמחי א"י, עצי פרי, שיחי תבלין ומרפא, רב שנתיים לצד חד שנתיים. בנוסף, השתילה היא בשכבות של צמחייה, ממש כמו ביער טבעי.
חברת צומח ביער מאכל

יתרונות יער מאכל

ביער מאכל, אנחנו יכולים להנות מאוכל מגוון שגדל לאורך כל ימות השנה בצורה טבעית, ללא ריסוסים ודשנים כימיים. אנחנו יכולים להרגיש שאנחנו בטבע, ולהנות מכל מה שהוא יכול להציע לנו, אפילו אם אנחנו בתוך העיר או באמצע היישוב. כמו כן, זהו מרחב המזמן מפגש בין אנשים ויצירה משותפת ומאפשר לילדים חוויות שפעם היו מובנות מאליהן והיום הופכות ליקרות המציאות. 

תותי עץ ופיטנגו
ילד ביער מאכל אוכל ענבים

דוגמאות ליערות מאכל

ברחבי העולם קיימים יערות מאכל רבים, חלקם עתיקים מאוד וחלקם חדשים. בארץ קמו עשרות יערות מאכל בעשר השנים האחרונות, הן בשטחים חקלאיים פרטיים והן בשטחים ציבוריים בערים וביישובים.

יער המאכל הראשון שהוקם הוא יער המאכל בקדרון, שהוקם כמרכז למחקר ופיתוח של יערות מאכל ים תיכוניים על ידי הדס מיטל הוכברג וסער אוסטרייכר, בסתיו 2011.

מוזמנים לבקר ברשימת הפרויקטים של ריפורסט

מודלים כלכליים של יערות מאכל

יערות מאכל מהווים פלטפורמה ייחודית ליוזמות עיסקיות שונות בתחום החינוך, התיירות, הפנאי והנופש. בנוסף, אנחנו מאמינים כי ניתן לייצר מודלים יצרניים רווחיים של חקלאות יערנית, אשר משתשמשת בעקרונות של יער מאכל אך מיועדת למטרות של ייצור מסחרי. חברת ריפוסרט משקיעה מאמצים בפיתוח המודלים האלה הנשענים על ניסיונות מוצלחים הקיימים ברחבי העולם ובארץ ומגדלת אתרי ניסוי למטרה זו. מוזמנים לבקר בפירוט על חלקות הניסוי שלנו.

סיורים חינוכיים ביער מאכל

ההבדל בין בוסתן ליער מאכל

 

הרבה אנשים תוהים מה ההבדל בין יער מאכל לבוסתן. בוסתן מתאר מטע עצים מגוון. שטח אדמה שעליו נטועים עצי פרי – בדרך כלל בשורות. יער מאכל לעומת זאת, מתאר מערכת אקולוגית שלמה, בה עצי הפרי הם רק חלק ממנה. חלק משמעותי אמנם, אך זה לא הכל. אנו מסתכלים על כל שטח בתוך ראייה אקולוגית ולכן אנו משלבים בתוך יער המאכל צמחים ממשפחות שונות שיש להם תפקיד בבריאות ובקיימות של המערכת. אם יש ברשותכם בוסתן עצי פרי ואתם מעוניינים להסב אותו ליער מאכל אנו יכולים לעזור לכם! 

יער מאכל על שטח חקלאי פרטי

במדינת ישראל בשנים האחרונות קיים משבר ממשי בעולם החקלאות. החקלאות הישראלית, שפעם פרנסה אלפי משפחות הולכת ונשחקת ומשפחות רבות נוטשות את החקלאות. ועדיין, השטחים החקלאיים נשארים בבעלותם. מנגד, צפיפות האוכלוסיה עולה והעומס על שמורות הטבע הולך וגובר. לכן הקמה של יער מאכל על שטח חקלאי הוא פתרון מצויין הנותן מענה לצורך העולה וגובר בפינות ירוקות שקטות, טבעיות ונעימות. בעלי נחלות יכולים להשתמש ביער המאכל הפרטי שלהם למטרות אישיות, עסקיות או קהילתיות. 

 

יער מאכל משפחתי על קרקע חקלאית פרטית

יער מאכל קהילתי

מעל ל-90% מהאנשים חיים היום בעיר. התושבים מחפשים להנות מכל היתרונות שהחיים האורבניים מציעים להם, ולמזער את החסרונות.  נגישות לטבע, אורח חיים בריא וחיי קהילה הם ערכים מובילים וחשובים שברצוננו למצוא להם את המענה הטוב ביותר. בכל יישוב עירוני קיימים שטחים ציבוריים פתוחים (שצ"פים) לא מנוצלים, אשר בפיתוח וניהול חכם יכולים להוות מנוע צמיחה לקהילה. "יער מאכל קהילתי" מהווה תפיסה חדשנית בעיצוב הנוף של השטחים הציבוריים הפתוחים בעיר, המשלבת טבע, חקלאות, חינוך וקהילה' ומהווה חלק אינטגראלי מרקמת היער העירוני.

קולאז׳ תמונות של אנשים מקימים יער מאכל קהילתי

כל המספרים אודות עלות הקמת יער מאכל נמצאים בקישור הזה.
המחיר של יער מאכל נקבע על פי פרמטרים רבים מאוד, כשכל אחד מהם משפיע מאוד על היקף תקציב הפרויקט.
לדוגמה: מחיר של שתיל של עץ פרי בוגר יכול לעלות כמה מאות שקלים בעוד ששתיל צעיר עולה כמה עשרות שקלים. כשמכפילים בכמה מאות שתילים זה יוצר הפרש עצום במחיר. כמו כן אלמנטים נוספים שמשולבים ביער מאכל כמו שבילים, פינות ישיבה וסוכות יכולות גם להשפיע מאוד על המחיר.

מרכיבים שקיימים (כמעט) בכל יער מאכל ויש לקחת בחשבון את עלותם משתנה:

 • עבודות עפר לשימור מי נגר
 • מערכת השקיה לעצים (לפחות לשנים הראשונות)
 • שתילים וזרעים
 • קומפוסט
 • מצע חיפוי רסק גזם
 • מצע חיפוי לשבילים
 • פינות ישיבה, ספסלים ופינות שהייה שונות מחומרים טבעיים
הקמת יער מאכל קהילתי בקיבוץ

רוצים ללמוד עוד על יערות מאכל?
צפו בהרצאה של הדס הוכברג, ממייסדות ReForest, אודות "יערות מאכל כמערכות תומכות חיים" בכנס "אפס פסולת" 2019

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *